Začal augustový pochod 6.ročníka pochodu Vrba Wetzler Memorial

Začal augustový pochod šiesteho ročníka Vrba Wetzler Memorial
z Auschwitzu-Birkenau pri Osvienčime do Žiliny

Osvienčim, Poľsko, 5. augusta 2019 – Dnes dopoludnia vykročilo z priestorov koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau pri poľskom Osvienčime 50 účastníkov už druhého tohtoročného pochodu Vrba Wetzler Memorial.

Šesť rokov po sebe sa desiatky ľudí vydávajú na trasu medzi Auschwitzom pri Poľskom Osvienčime a Žilinou na Slovensku, aby si počas týždeň trvajúceho pešieho pochodu pripomenuli heroický výkon väzňov Alfreda Wetzler a Rudolfa Vrbu (Walera Rosenberga). Tento rok uplynulo 75 rokov od úteku týchto dvoch slovenských židov z nacistickej továrne na smrť pri Osvienčime do Žiliny a následné spísania ich 32stranovej Správy popisujúcej hrôzy tohto koncentračného tábora na juhu Poľska.

Podujatie pod názvom Vrba Wetzler Memorial (VWM) od jeho štartu organizujú pobočky Medzinárodného kresťanského veľvyslanectva Jeruzalem (ICEJ) v Česku a na Slovensku v spolupráci s Fedorom Gálom. Partnerom projektu je Nadácia Milana Šimečku a o.z. Stanica Žilina-Záriečie.

Po prvom pochode v polovici júla, začala teda aj jeho augustová časť. Niektorí z účastníkov absolvovali už v nedeľu 4.augusta celodennú prehliadku smutne známeho koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau. Samotný peší pochod začal dnes, v pondelok 5. augusta. Ten do soboty kopíruje zhruba 130 km dlhú trasu Wetzlera z Trnavy a Vrbu z Topolčian, po ktorej v apríli 1944 za nesmierne riskantných okolností ušli na Slovensko. Najprv do Skalitého, neskôr vlakom do Žiliny.

Účastníci augustového pochodu prevažne zo Slovenska a Čiech, ale aj Veľkej Británie a Izraela budú putovať po trase, ktorá je vytýčená podľa opisov úteku v dvoch knihách samostatne napísaných Wetzlerom a Vrbom.

V sobotu 10. augusta sa účastníci pochodov okolo 9.00 ráno presunú na poľsko-slovenskú hranicu zo strany obce Zwardoň. Tam bude spoločné stretnutie pri pamätníku úteku Wetzlera a Vrbu vytvoreného slovenským sochárom Ferom Guldanon, ktorý tam osobne osadil pri prvom pochode v roku 2014.

Neskôr peší pochod zostúpi do obce Skalité. Účastníci oboch pochodov, júlového aj augustového, majú v pláne okolo 12.00 malú zastávku na cintoríne (za riekami), kde je hrob manželov Čaneckých. Ondrej Čanecký je jedinou podľa mena známou osobou z tých, ktoré na ceste úteku Vrbovi a Wetzlerovi pomohli.

Z Kysúc sa pochod už vlakom, podobne ako kedysi Wetzler s Vrbom, presunie do Žiliny, kde krátko po 14.30 na Hollého ulici 9 jeho účastníci navštívia bývalý židovský starobinec a autentické podpivničené priestory, kde dvaja hrdinovia napísali správu o skutočnom cieli deportácií židov, ktorým bolo masové vyvražďovanie.

Záver pochodu bude v Novej synagóge v Žiline, v sobotu 10. augusta, od 18.00. Okrem príhovorov hostí bude moderovaný rozhovor s účastníkmi pochodu. Podujatie bude o 20.00 pokračovať koncertom arménskych ľudových piesní v podaní Karin Sarkisjan, rodáčky z Jerevanu. Večer v Novej synagóge bude prístupný verejnosti.

Časti programu pochodu zaujímavé pre médiá v sobotu 10. augusta 2019:

09.00 – poľsko-slovenská hranica nad obcou Zwardoň, pamätník Vrba-Wetzler Memorial
12.00 – cintorín Skalité (za riekami), zapálenie sviečok a položenie kamienkov na hrob Andreja Čaneckého
14.30 – odhadovaný čas príchodu účastníkov pochodu na Hollého ulicu 9 v Žiline – bývalý židovský starobinec
18.00 – Nová synagóga v Žiline, záverečný program + koncert Karin Sarkisjan

Viac informácií: Peter Švec, ICEJ Slovensko; +421 911 78 55 77; +421 940 601 450; peter.svec@icej.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *