Autor: David Parsons, viceprezident ICEJ a hlavný hovorca
Kto je Hamas?
Hamas je radikálna sunnitská islamistická teroristická organizácia, ktorá od roku 2007 prakticky vládne v pásme Gazy. Hamas, ktorý je považovaný za palestínsku pobočku Moslimského bratstva, bol založený koncom roka 1987 ako politický súper Organizácie pre oslobodenie Palestíny (OOP) vedenej hnutím Fatah a vo svojej charte sa zaviazal zničiť Izrael a vytvoriť v Palestíne islamský štát podľa práva šaría. Charta Hamasu propaguje temnú islamskú eschatológiu, ktorá vyzýva na neustály džihád (svätú vojnu) proti židovskému štátu a ľudu ako prvý krok k znovuzískaniu Jeruzalema a následnému boju proti „križiackemu Západu“, aby sa zabezpečila svetová nadvláda islamu. Hamas má svoje hlavné pôsobisko v Gaze a širokú podporu na Západnom brehu Jordánu, ale jeho najvyššie vedenie sa už desať rokov ukrýva v Katare.
Po tom, ako sa Izrael v roku 2005 stiahol z pásma Gazy, Hamas zlikvidoval miestnych vodcov Fatahu a bezpečnostné sily v rámci krvavého prevratu v roku 2007. V súčasnosti riadi viac ako 2,3 milióna Palestínčanov v Gaze a zavádza prísnu značku fundamentalistického islamu. Hamas úplne odmieta akékoľvek mierové rokovania alebo dohody s Izraelom vrátane dohôd z Osla, ako aj riešenie izraelsko-palestínskeho konfliktu v podobe dvoch štátov. Hoci sa Hamas prezentuje ako moslimská sociálna spoločnosť, skupina venuje väčšinu svojho rozpočtu na budovanie armády vrátane rakiet, zbraní a teroristických tunelov.
Prečo Hamas zaútočil?
Hamas nazval svoju masovú teroristickú operáciu zo 7. októbra „Búrkou al-Aksá“, ktorú spustil na obranu mešity al-Aksá v Jeruzaleme, hoci táto lokalita nebola zo strany Izraela nikdy ohrozená. Viac ako 2 500 ozbrojených teroristov preniklo do Izraela a zabilo viac ako 1 400 Izraelčanov, väčšinou nevinných mužov, žien, detí a starcov, a vzalo približne 240 rukojemníkov. Išlo o najhorší masaker Židov od čias holokaustu. O týždeň neskôr Hamas vyzval na „globálny deň džihádu“, ktorý mal zahŕňať útoky a „lynčovanie“ Židov a ich podporovateľov na celom svete.
Spáchal Hamas vojnové zločiny?
Otrasné činy proti izraelským občanom zo 7. októbra zakladajú trestnú zodpovednosť Hamasu a islamského džihádu za vojnové zločiny. Porušili najmä „pravidlo rozlišovania“, podľa ktorého musia bojujúce strany obmedziť útoky na legitímne vojenské ciele, zatiaľ čo Hamas úmyselne a zámerne útočil na civilistov vrátane hudobného festivalu pod holým nebom, motoristov na cestách a rodiny, ktoré boli ešte doma vo svojich posteliach. Mučili, mrzačili, znásilňovali, stínali hlavy, unášali a upaľovali ľudí zaživa. Okrem toho Hamas cynicky využíva civilné obyvateľstvo v Gaze ako ľudské štíty a mešity, nemocnice, školy a súkromné domy používa ako sklady zbraní a palebné postavenia. Preto Izrael reaguje na tieto vojnové zločiny Hamasu spravodlivo.
Kto je zodpovedný za smrť civilistov v Gaze?
Podľa medzinárodného práva v oblasti ľudských práv by malo byť hnutie Hamas zodpovedné za smrť civilistov v Gaze, vrátane detí, a to z dôvodu podnecovania vojny a zámerného umiestnenia zbraní a bojovníkov v husto obývaných civilných oblastiach. Izrael sa zámerne nezameriava na civilistov a akékoľvek náhodné úmrtia civilistov v dôsledku izraelských úderov na legitímne vojenské ciele možno z právneho hľadiska pripísať Hamasu. Hamas je tiež vinný z hrubých vojnových zločinov, keďže úmyselne ostreľuje izraelské civilné oblasti a z bezprostrednej blízkosti zavraždil stovky nevinných mužov, žien, detí a starcov. Treba tiež poznamenať, že zákony o vedení vojny nevyžadujú, aby Izrael poskytoval nepriateľským bojovníkom v Gaze potraviny, vodu alebo elektrinu.
Má Izrael zákonné právo reagovať?
Izrael má právo aj povinnosť brániť svojich občanov pred útokmi Hamasu. Izrael má tiež oprávnené dôvody na odstránenie vlády Hamasu v Gaze vzhľadom na jeho dlhý, hrozný záznam vojnových zločinov a zneužívanie, útlak a ohrozovanie civilného obyvateľstva v Gaze. Hamas sa snažil indoktrinovať obyvateľov Gazy, aby viedli neustálu vojnu s Izraelom, čo prinášalo Gaze len smrť a deštrukciu. Oslobodenie Izraela od hrozby Hamasu a oslobodenie obyvateľov Gazy od vlády Hamasu je jediným spôsobom, ako zabezpečiť mier a stabilitu pre celý región.
Zdroj: icej.org