Uverejnené na stránke icej.org: 28.5.2024
Tlačové vyhlásenie: David Parsons, viceprezident a hlavný hovorca ICEJ
Kresťanskí lídri v Írsku a Nórsku združení v Medzinárodnom kresťanskom veľvyslanectve Jeruzalem v utorok odmietli rozhodnutie svojich vlád jednostranne uznať palestínsky štát a odsúdili to ako vážnu chybu a “odmenu za terorizmus“, ktorá neprispeje k mieru v regióne.
Ako sa očakávalo, vlády Írska, Nórska a Španielska v utorok na spoločnej tlačovej konferencii v európskom hlavnom meste Brusel v Belgicku oznámili, že oficiálne uznávajú palestínsky štát podľa hraníc z roku 1967 s Jeruzalemom ako jeho hlavným mestom. Toto trojstranné rozhodnutie sa stretlo so silným odporom najmä zo strany kresťanov v Írsku a Nórsku, ktorí kritizovali kroky svojich vlád.
„Kresťanskí priaznivci Izraela v Írsku pociťujú hlbokú hanbu za konanie našej vlády, ktorá za súčasných okolností uznala štát Palestínu ,“ povedal Paul Coulter, národný riaditeľ ICEJ – Írsko. “ Týmto krokom sa nedosiahlo nič iné, len sa odmenilo barbarstvo Hamasu, a obávame sa, že to len podporí ďalšie útoky na Izrael a politickú neústupčivosť palestínskych vodcov. Toto je mimoriadne nebezpečný odkaz pre džihádistov na celom svete, že násilie sa vypláca.“
„Odhalili sme morálny úpadok v srdci nášho írskeho národa, aký sme nezažili ok roku 1945, keď naša vláda vyjadrila sústrasť nemeckému ľudu pri úmrtí Adolfa Hitlera,“ dodal Coulter. „Írsko bolo na nesprávnej strane dejín vtedy a určite sme na nesprávnej strane dejín aj teraz.“
Coulter sa v nedeľu (26. mája) podieľal na vedení zhromaždenia 1000 podporovateľov Izraela pred budovou parlamentu v Dubline, ktorí protestovali proti rozhodnutiu írskej vlády uznať palestínsky štát.
Nórski kresťania dnes tiež vyjadrili proti rozhodnutiu svojej vlády uznať palestínsku štátnosť.
„Mnohí kresťania v Nórsku považujú toto rozhodnutie za neospravedlniteľné, mimoriadne nebezpečné a kontraproduktívne pre mier,“ povedal Dag Øyvind Juliussen, národný riaditeľ ICEJ – Nórsko. “ Je príznačné, že Hamas – najbohatšia a najbrutálnejšia teroristická organizácia na svete – krok Nórska ocenila.“
“Nórska vláda sa rozhodla úplne nerešpektovať Izrael ako demokratickú krajinu a ignorovala záväzné medzinárodné právne dohody vrátane dohôd z Osla, ktoré vychádzali zo základnej zásady, že potenciálny palestínsky štát by mal byť výsledkom priamych rokovaní medzi stranami a nemal by byť jednostranne vnútený Izraelu,“ pokračoval.
Juliussen tiež poznamenal, že Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) už v roku 2012 zverejnila správu o Nórsku, v ktorej ostro kritizovala rastúce protiizraelské postoje v nórskej spoločnosti a varovala, že to môže čoskoro podnietiť neúnosnú úroveň antisemitizmu. Prieskumy ukázali, že 38 % Nórov sa domnieva, že izraelské zaobchádzanie s Palestínčanmi je analogické s nacistickými akciami voči Židom.
V reakcii na to OBSE vyzvala nórskych vedúcich, a najmä ich ministerstvo zahraničných vecí, aby „podporili občiansku diskusiu o blízkovýchodnom konflikte a napomenuli tých, ktorí by v priebehu diskusie démonizovali štát Izrael “. Vládni predstavitelia na to nikdy nereflektovali a protiizraelská nerovnováha sa v nórskych mediách, najmä v štátnej televíyii, v spravodajstve o regióne len prehlbovala.
„Niet divu, že nórske ministerstvo zahraničných vecí dva dni po masakre, ktorý spáchal Hamas 7. októbra, požiadalo nášho kráľa, aby neposielal Izraelu sústrasť. Bolo to také bezohľadné a neľudské, že je to ťažké pochopiť,“ uzavrel Juliussen.
ICEJ – Nórsko viedlo niekoľko ďalších proizraelských organizácií, ktoré 12. mája zorganizovali veľké zhromaždenie pred národným parlamentom v Oslo na protest proti chronickej nečinnosti vlády v boji proti antisemitizmu a náprave jej nespravodlivého zaobchádzania s Izraelom.
Preklad: Ján Pluhár
Korektúra: Marína Petraš