Ak je Izrael, ktorý od roku 1948 buduje v zemi svojich predkov jedinú fungujúcu a liberálnu demokraciu v regióne, označený členom jednej z parlamentných strán za “genocídny projekt”, treba vážne pochybovať o morálnom profile autora výroku.
V Izraeli žije okolo 2 mil. Arabov, z ktorých drvivá väčšina sa slobodne hlási k islamu. Dlhoročný a nedávno zosnulý sudca najvyššieh súdu Salim Joubran ako Arab predsedal volebnej komisii a svojím hlasom rozhodol o tom, že bývalý prezident Izraela Moše Kacav skončil vo väzení.
Arabská populácia rastie tak na tzv, Západnom brehu (Samária a Jude), ale aj v Gaze, ktorú od stiahnutia sa Izraela ovládli teoristi Hamasu. V Gaze žilo v roku 1950 okolo 250 tisíc obyvateľov, dnes tam žije viac ako 2,1 milióna obyvateľov. Takto “genocída nevyzerá.
Človek, ktorý ašpiruje na člena zákonodárneho zboru by mal vedieť, že genocída je jeden z najzávažnejších zločinov v medzinárodnom práve. To, či sa niekde odohráva genocída musí rozhodnúť súd. Medzinárodný súdny dvor v Haagu ani po štyroch doterajších žalobách od 7. októbra ’23 nič také v prípade Izraela neskonštatoval. Smutné je, že to napriek patrí do slovníka viacerých politikov a novinárov.
Ale problém má politická strana Progresívne Slovensko. Ak de facto aj de jure nekorektný výrok svojho člena toleruje ako jeho názor, tak to je to isté, ako keď necháme niekoho hovoriť zjavné nezmysly o plochej zemi a vyhlásime, že je to tolerovateľné v rámci slobody názorov.