Energia z morských vĺn bude pripojená do energetického systému krajiny po prvýkrát o “tri až štyri mesiace.”
“Naša spoločnosť vyvinula jedinečnú inovatívnu technológiu na výrobu zelenej energie z oceánu a morských vĺn,” povedala Inna Braverman, spoluzakladateľka a výkonná riaditeľka (CEO) spoločnosti Eco Wave Power v interview s mediálno/spravodajskou spoločnosťou CTech minulý týždeň počas konferencie Calcalist Energy conference.
“Urobili sme niečo, čo je nové v našom obore, 99 percent našej konkurencie sa rozhodlo ísť ďalej od brehu a my sme spojili breh s neďalekým morom tak, že sme spojili zariadenie s existujúcimi človekom vytvorenými štruktúrami ako sú móla a iné, ktoré sa už tak či tak v prostredí nachádzajú. A tak sme použili niečo, čo nebolo využité na nič a premenili sme to na zdroj zelenej energie.“
“Projekt, ktorý v súčasnosti budujeme, sa nachádza v Izraeli, z čoho som veľmi nadšená. Bude to po prvýkrát v histórii Izraela, kedy bude energia z vĺn oficiálne pripojená do štátnej rozvodnej siete, je to obrovský prelom,” povedala Braverman. “Očakávame jeho otvorenie o tri až štyri mesiace, tak skoro, elektráreň je už pripravená v prístave v Jaffe.”
“Práve čakáme na dodávku plavákov, potom na ukončenie napojenia na rozvodnú sieť. Z tohto som naozaj nadšená, pretože vždy som túžila pracovať na projekte vo vlastnej krajine.”
Keď sa ďalej pýtali na budovanie projektu v Izraeli a spoluprácu medzi lokálnou vládou a podnikateľským sektorom, Braverman chválila izraelskú podporu, vysvetlila, že projekt v Jaffe bol v 50%-nom podieli spoluzaložený izraelským Ministerstvom energetiky a vládnou agentúrou Office of the Chief Scientist.”
Ale je tu priestor pre zlepšenia, poznamenala Braverman.
“Z dôvodu, že energia z vĺn je nováčikom medzi obnoviteľnými energiami, mnohé vládne organizácie nemali dosť času nastaviť tarifu a licencované postupy. A tak niekedy nám trvá dlhšie pochopiť, čo je pre licencie potrebné a ako sa napojiť na rozvodnú sieť, než postaviť elektráreň, a to je dosť zlé,” povedala.
“Na Konferencii OSN o zmene klímy (COP 26) sme mohli vidieť, že Izrael chce byť aj v oblasti obnoviteľných zdrojov energie v popredí, rovnako ako sa mu to darí v iných oblastiach, a aby sa to stalo, potrebujeme viac podpory, nie iba v oblasti financií a investícií, ale aj reálne nastavenie politiky pre nové technológie,” dodala Braverman.
Napísal Daniel Farber-Ball z CTech, 7.12.2021