Izrael: čakanie na útok…

Autor: Peter Švec – text bol napísaný a uverejnený 10.8.2024 v slovenskom portáli: NM

Hizballáh je šiítska islamská teroristická organizácia, ktorú si nad severnými hranicami Izraela, teda na juhu Libanona od roku 1982 buduje, vyzbrojuje a financuje šiítsky Irán. Keď 7. októbra 2023 obzvlášť zákerným spôsobom zaútočil na juh Izraela sunitský Hamas, a celý civilizovaný svet vyjadroval v prvých hodinách s Izraelom solidaritu, tak Hizballáh už od 8. októbra začal naopak zo “solidarity” s Hamasom ostreľovať sever Izraela.

Obe tieto veľmi radikálne militantné islamské skupiny podporuje Irán, už roky hlavný sponzor svetového terorizmu s jeho veľmi otvorene deklarovanou snahou zničiť Izrael. Izraelský veľvyslanec na Ukrajine Michael Brodsky v rozhovore pre “Israel Natiol News” uplynulý týždeň trefne poznamenal, že Izrael je ako “vila v džungli”, čeliaca útoku podľa mentality 19. storočia, od ktorej sa očakáva obrana podľa štandardov 21. storočia.

Konflikt na Blízkom východe má dlhú históriu. No to, čoho sme svedkami teraz, má bezprostredný pôvod v útoku Hizballáhu z 27. júla, kedy islamisti raketou na futbalovom ihrisku na severe Izraela zavraždili 12 drúzskych detí. Izrael v reakcii na to 30. júla večer v Bejrúte precíznou strelou zneškodnil druhého človeka Hizballáhu Fuáda Šukra. V tú istú noc, 31. júla, bol v srdci hlavného mesta Iránu, Teheráne, zabitý politický líder Hamasu Ismail Haníja. Zodpovednosť za jeho usmrtenie sa automaticky priradila Izraelu, aj keď to nepotvrdil.

Irán a všetky jeho neštátne a ním vyzbrojované skupiny (Hizballáh v Libanone, Húsíovia v Jemene, Hamas v Gaze, militantné skupiny v Iraku, Sýrii, ale aj Júdei a Samárii, teda na tzv. Západnom brehu Jordánu) teraz hrozia Izraelu odvetou – útokom na jeho mestá a civilistov. Hlavne od piatku 2. augusta, kedy bol pochovaný najvyšší vojenský veliteľ Hizballáhu Fuád Šukr, Izrael a svet žije v napätí, akú podobu bude táto odveta mať. No ubehol týždeň a Irán nič!

Izrael všetky svoje sily sústreďuje do príprav na vojnu. Premiér Netanjahu varuje Irán pred preventívnym útokom, ak Teherán bude hovoriť o zničení Izraela. Šéf izraelskej armády k tomu dodáva, že Izrael môže rýchlo zaútočiť kdekoľvek v Libanone, Gaze a na Blízkom východe. V regióne je najväčšia koncentrácia americkej aj britskej vojenskej prítomnosti v histórii. Z celkovo 11 lietadlových lodí, ktoré majú USA, sú štyri v regióne. Na pomoc brániť Izrael priletela z domovskej základne na Aljaške aj letka 12 supermoderných stíhačiek F-22 Raptor, ktoré nemá vo svojej výzbroji žiadna iná krajina okrem USA.

Z Teheránu idú správy, že medzi novozvoleným prezidentom Masúdom Pezeškijánom na jednej strane a najvyšším duchovným vodcom ajatolláhom Alím Chameneím a jeho Iránskymi revolučnými gardami na strane druhej, panuje rozkol. Kým radikáli chcú zaútočiť na Tel Aviv a hlavný veliteľ iránskej armády Abdolrahím Músaví vyhlásil, že Izrael ”nemožno zachrániť pred vyhladením“, umiernený prezident sa obáva následkov a navrhol namiesto toho zaútočiť na „tajné základne“ Izraela v susedných krajinách.

Najpravdepodobnejší scenár je, že ak sa Irán pre útok rozhodne, príde najprv z Libanona od Hizballáhu. Rakety rozmiestnené v južnom Libanone sú oveľa bližšie k Izraelu ako zo samotného Iránu a majú potenciál zahltiť protivzdušnú obranu Izraela, a potom môže nasledovať útok z Iránu aj s použitím silných balistických striel. Za zmienku stojí, že minulý týždeň do Teheránu náhle pricestoval tajomník Bezpečnostnej rady Ruskej federácie Sergej Šojgu a z Ruska smerujú do Iránu desiatky vojenských cargo s vojenskou technikou.

No čas beží a na Blízkom východe sa ráta len sila a rýchlosť. Irán a teda hlavne Hizballáh, už stratili moment prekvapenia. Izrael, tak jeho armáda ako aj civilný sektor, je na veľmi vysokej úrovni pripravenosti. Dokonca bol už prerokovaný a schválený aj plán pozemnej invázie do južného Libanonu. Pripravený a spojencami významne posilnený je aj protilietadlový systém. Izrael má na svojej strane dokonca sunitskú Saudskú Arábiu či Jordánsko alebo Bahrajn, ktoré sa obávajú hegemonistických ambícií šiítskeho Iránu.

Keď si k tomu prirátame ešte sebavedomý postoj Izraela, ktorý naďalej pokračuje v cielenej likvidácii lídrov tak Hizballáhu v Libanone ako aj Hamasu v Gaze, tak to silu nepriateľov Izraela v tejto fáze konfliktu na Blízkom východe významne oslabuje. Je tu však jeden vážny problém a to je jadrový program Iránu. Ani Izrael, ani USA zatiaľ neprezentujú efektívne riešnie. Predstava, že dnešný režim, ktorý vládne v Teheráne by disponoval použiteľnou jadrovou zbraňou by mal desiť celý svet. Izrael si toto riziko plne uvedomuje a už celé roky naň, bez náležitej reakcie svet aj všade upozorňuje.

Treba si totiž uvedomiť zásadný rozdiel v cieľoch a postupe Iránu a jeho útočiacich teroristických skupín, ktoré mieria hlavne na civilné ciele, kým Izrael ide po vojenských či politických lídroch. Ako hovorí už spomínaný Michael Brodsky: …teroristi využívajú civilné obyvateľstvo ako živý štít, skrývajú sa za ním, skrývajú sa za vlastnými rodinami, za vlastnými manželkami, deťmi a civilné obyvateľstvo držia ako rukojemníkov. Preto pri každej vojenskej operácii proti terorizmu dôjde k civilným obetiam.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *