Dňu nezávislosti predchádza Deň spomienky na padlých vojakov a obete terorizmu. Obyvatelia židovského štátu si počas neho uctievajú pamiatku všetkých ľudí, ktorí prišli o život pri izraelských vojnách, alebo sa stali obeťou teroristických útokov.
Včera, v beduínskom meste Segev Shalom, prišiel prezident Izraela Revuen Rivlin kondolovať rodine Al-hamamdových. „Nemáte poňatia, čo to pre mňa znamená, že ste prišiel na návštevu,“ povedal syn Ziada Al-hamamda, ktorý bol zabitý v nedeľu pri raketovom útoku na Ashkelon. „Prečo by som vás nemal navštíviť?“ odpovedal prezident Rivlin „ste občan Izraela“. „Teror nás zasahuje všetkých bez diskriminácie a bez zľutovánia, a my sa mu nikdy nepoddáme,“ povedal Reuven Rivlin v dome obeti Zaida al-Hamamdu muslimského beduína.
Vedeli ste že kľúčovým zahraničným spojencom čerstvo zrodeného štátu Izrael bolo Československo? Prví Izraelský premiér David Ben Gurion často opakoval, že keby nebolo v štyridsiatomôsmom československej pomoci, štát Izrael by neexistoval. Československo patrilo medzi prvé krajiny, ktoré nadviazali diplomatické styky s novým štátom Izrael. Poskytlo Izraelu ochotnú vojenskú pomoc. Behom pár mesiacov vznikali na území Československa vojenské výcvikové zariadenia, kde tvrdé a intenzívne výcviky vojakov trvali 10 hodín denne. Prebiehali tam aj zložité školenia technických špecialistov, radiotelegrafistov alebo meteorológov, ktorých rodiaca sa izraelská armáda nutne potrebovala. Súčasne z Československa putovali do Izraela priame dodávky zbraní, munície a zdravotnického matieriálu. Bez nich by Izrael len veľmi ťažko odolával presile, ktorej čelil.
Zdroj: Federace židovský obcí a The times of Israel