Izraelskí vedci v stredu odhalili, že úspešne vypestovali vymretý datľovník zo starovekých semienok nájdených na archeologickom nálezisku v judskej púšti.
Tucty semienok boli pozbierané z archeologickej zbierky naplavenej pri suchom ložisku Mŕtveho mora, vrátane okolia pevnosti Masada, ktorú postavil kráľ Herodes Veľký v prvom storočí pr. Kr. a starovekého Kumránu, známeho pre objav zvitkov od Mŕtveho mora v 40.-tych rokoch.
Šesť mladých stromčekov narástlo z 32 zasadených semiačok a dostali mená Adam, Jonáš, Uriel, Boáz, Judita a Hana.
„Klíčenie 2000 ročných semienok z fénickej palmy datľovníka z judskej púšte na archeologickom nálezisku poskytuje jedinečnú možnosť študovať judský datľovník, v staroveku popisovaný pre jeho kvalitu, veľkosť a liečivé účinky ovocia, avšak storočia stratený,“ napísali vedci v štúdii zverejnenej v časopise Science Advances.
„Judské kráľovstvo, ktoré vzniklo na juhu historického Izraela v 11. st. pr. Kr., bolo špeciálne známe pre jeho kvalitu a kvantitu datlí. Tieto „judské ďatle“ vypestované na plantážach v okolí Jericha a Mŕtveho mora ocenili klasickí spisovatelia pre ich veľkosť, sladkú chuť, dlhú skladovateľnosť a liečivé účinky.“
Radiokarbónová metóda určila, že semienka použité na tento projekt pochádzali z doby 4.stor. pr. Kr až 2. stor. po Kr.