Pomôžte ICEJ zachrániť preživších holokaust z Ukrajiny!

Napísal:  David Parsons, ICEJ VP & Senior Int. Spokesman

Ruská invázia na Ukrajinu vyvolala najväčšiu utečeneckú krízu v Európe od 2. svetovej vojny. Intenzívne boje prinútili už takmer tri milióny ľudí opustiť krajinu.

Uprostred tejto obrovskej tragédie spolupracuje kresťanské veľvyslanectvo s Izraelom a Židovskou agentúrou na vyvedení tisícov ohrozených ukrajinských Židov a ich bezpečnom presune do Izraela. Doteraz sme pomohli sponzorovať dopravu, dočasné ubytovanie a alijové lety pre 420 z približne 3 000 ukrajinských židovských prisťahovalcov, ktorí prišli do Izraela za posledné dva týždne.

Obzvlášť sa staráme o tých, ktorí prežili holokaust na Ukrajine a ktorí už za svoj život zažili dosť hrôz a vojen. Preto ICEJ kladie osobitný dôraz na vyhľadanie tých, ktorí prežili holokaust a na ich privezenie do bezpečia v Izraeli. V súčasnosti sponzorujeme evakuačný tím izraelských a miestnych dobrovoľníkov, ktorí na Ukrajine podnikajú dlhé a nebezpečné cesty naprieč krajinou, aby našli a evakuovali ľudí, ktorí prežili holokaust. Mnohí z nich sú už staručkí a zdravotne hendikepovaní a už niekoľko týždňov sa schovávajú vo svojich domovoch v strachu o svoj život.

Tím v súčasnosti pracuje na zozname približne 75 preživších holokaustu, ktorí sa nachádzajú po celej vojnou zmietanej krajine vrátane navýchodnejších území Ukrajiny, kde ruské sily neustále ostreľujú veľké mestá. Jeden po druhom sú vyzdvihovaní a v dodávkach a sanitkách prevážaní do bezpečnejších oblastí. Niektorí rodinní príslušníci sa pridávajú k preživším a robia aliju spolu s nimi.

Každá záchranná misia z Ľvova na západe trvá približne štyri dni jazdy tam a späť a musí sa pohybovať pomedzi početnými kontrolnými stanovištiami, troskami na cestách a raketami padajúcimi zhora. Keď sa autá s preživšími holokaustu dostanú na západnú hranicu s Poľskom, JAFI urýchli ich proces alije a ICEJ bude sponzorovať ich prepravu, dočasné ubytovanie počas prepravy, prípadnú potrebnú lekársku starostlivosť a ich let do Izraela. Očakávame, že niektorí z nich začnú prichádzať na letisko Ben-Gurion začiatkom budúceho týždňa.

Svedectvá

Tento týždeň stupňujúce sa útoky ruskej armády na Kyjev prinútili 78-ročnú Liliu Vladirovnu konečne opustiť dom, v ktorom sa narodila počas druhej svetovej vojny. Viac ako dva týždne bola zavretá sama vo svojom dome, pretože hlavné mesto bolo obliehané. Lilya už takmer nemala čo jesť. Zakaždým, keď sa rozozvučali sirény – čo bolo mnohokrát denne, kvôli ťažkostiam s chôdzou mala problém dostať sa na bezpečnejšie miesto vo svojej bytovke.

„Od chvíle, keď sa začali boje, som nevychádzala z domu, pretože sme to mali nariadené,“ povedala Lilya pre izraelský spravodajský portál Ynet. „Vždy, keď som počula poplašné signály, vybehla som na schodisko a počula som zvuk výbuchov.“

Jej syn hľadal spôsob, ako ju dostať von do bezpečia, a dozvedel sa o tíme sponzorovanom ICEJ, ktorý zachraňuje preživších holokaustu z celej krajiny. Tento týždeň ju vyzdvihli a za dva dni dopravili do Ľvova. Bola vďačná, že je konečne v bezpečí a smeruje do Izraela.

„Narodila som sa v Kyjeve, keď bolo mesto neustále bombardované,“ dodala. „Môj otec zahynul v bojoch ku koncu 2. svetovej vojny, keď bojoval za Sovietsky zväz. Nikdy v živote som si nemyslela, že by Rusi zaútočili na Ukrajinu. Teraz mám pocit, že história sa opakuje, a to ešte horšie.“

Medzitým sa tímu podarilo tento týždeň vyslobodiť přeživších Samuela (94) a Milu Chiporniakovcov (93) z Mariupola, kde pri nepretržitom ruskom bombardovaní mesta zahynulo približne 2 400 civilistov. Medzi zničenými objektmi v pobrežnom meste až na brehu Azovského mora je aj pôrodnica a teraz aj divadlo. Humanitárne konvoje, ktoré sa snažia dostať civilistov z obkľúčeného mesta, sa tiež opakovane stali terčom útokov.

Keď sa Mila dostala do bezpečia v Ľvove, v rozhovore s izraelským reportérom denníka Maariv o svojom utrpení ju zalial plač.

„Nemám slová, ktorými by som vyjadrila svoju vďačnosť. Neviem, ako k nám títo anjeli z neba zrazu prišli, vôbec ich nepoznám. Je zrejmé, ako riskovali pod ťažkou paľbou,“ povedala. „Ďakujem Bohu, že mi poslal týchto záchrancov.“

Mila a Samuel boli teraz prevezení sanitkou cez poľské hranice na cestu do Varšavy, kde ich JAFI rýchlo spracuje a pošle ďalej do Izraela. Niekoľko mladších členov rodiny sa k nim pripojí, ale muži v bojovom veku musia zostať, aby pomohli brániť krajinu.

Ostatní zachránení preživší holokaustu, ako a izraelské úrady, vyjadrujú hlbokú vďačnosť za toto mimoriadne evakuačné úsilie.

„Chcem sa poďakovať všetkým našim priateľom z kresťanského veľvyslanectva za vašu podporu, vaše modlitby a dary, ktoré nám pomáhajú priviesť viac Židov z Ukrajiny do Izraela,“ povedal Danny Danon, izraelský veľvyslanec pri OSN, v špeciálnom videoposolstve pre ICEJ.

Pridajte sa k nám v úsilí zachrániť ďalších preživších holokaustu a ďalších ukrajinských Židov z pazúrov tohto brutálneho konfliktu. Ide o tých, ktorí prežili niektoré z najšokujúcejších nacistických zverstiev 2. svetovej vojny, ako napríklad masaker v Babyn Jare, pri ktorom bolo v roku 1941 v Kyjeve zavraždených viac ako 33 000 Židov. Teraz opäť čelia hrôzam vojny a naliehavo potrebujú našu pomoc, aby sa dostali do bezpečia Izraela!

Buďte súčasťou alije 

Číslo účtu SK23 0200 0000 0012 9716 0551 (VÚB)

variabilný symbol: 114 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *