Na sklonku októbra štyri školy na východnom Slovensku hosťovali MUDr. Tomáša Sterna. Maturanti, seminaristi a študenti tretích ročníkov na Gymnáziu Leonarda Stöckela v Bardejove, Evanjelickom bilingválnom gymnáziu v Košiciach, Gymnáziu Pavla Horova v Michalovciach a Obchodnej akadémii v Humennom sa zúčastnili série prednášok na tému SNP a židovský odboj v 1944 a Slávne židovské osobnosti so slovenskými koreňmi.
Prednášajúci pán MUDr. Tomáš Stern študentov zásobil historickými, no pre študentov na stredných školách novými a málo známymi faktami o židovskom odboji počas SNP v roku 1944. Filmové spracovanie o slovenskej židovke Chavive Reikovej z filmovej série Moje povstanie predostrelo heroický život a nasadenie tejto neobyčajnej ženy, ktorá podporovala slovenský odboj proti nacistom a gardistom. Zomrela po mučení nacistami tesne pred skončením Druhej svetovej vojny. Skvelé stvárnenie Chavivy v podaní Katky Knechtovej za réžie Juraja Štepku, syna slávneho zakladateľa Radošinského naivného divadla Stanislava Štepku, študentom autenticky priblížilo pozadie a charakter židovského odboja. Tento aspekt silne podčiarkuje význam a prínos vtedajšej cca 130000-vej židovskej komunity na Slovensku, ktorej významná časť sa aktívne zapojila do obrany počas bojov.
V druhej časti prednášky boli predstavené slávne židovské osobnosti so slovenskými koreňmi, ktoré sa uplatnili a preslávili nielen na Slovensku, ale aj vo svete. Bohaté zastúpenie v rôznych oblastiach vedy, medicíny, kultúry, inovácií, umenia prispeli k budovaniu spoločnosti. Každé mesto bolo zastúpené svojimi známymi osobnosťami.
Pre Michalovce a okolie to bol Joaquin Phoenix, slávny hollywodský herec s koreňmi z dediny Malčice, v okrese Michalovce. Rabbi Hermann Hertz, najvyšší rabín Britského impéria, ktorý pochádzal z východu. Za zmienku určite stoja aj Edward Teller a Leo Szilárd, ktorí boli v tíme Roberta Oppenheimera – otca atómovej bomby, ktorá bola zhodená na Hiroshimu a Nagasaki. Zastúpené sú aj ženy, krásna, ale aj inteligentná – Heddy Lamarr – svojím talentom a krásou prispela k Hollywodskemu striebornému plátnu a ako vynálezkyňa vynašla systém v bezdrôtovej komunikácii pomocou rádiovej prenosnej cesty.
V poslednej diskusnej časti sa študenti zaujímali o osudy niektorých slávnych osobností, s prednášajúcim sa pozhovárali o tom, aké to je byť židom aj v dnešnej dobe, o antisemitizme a situácii na Blízkom východe dnes. Študenti ocenili, ako im pán Stern rozprával svoj príbeh a príbeh svojej rodiny, najmä o svojom otcovi, ktorý sa v Michalovciach ako 4.ročný chlapec ukrýval so svojou rodinou, aby ho nacisti neodvliekli do koncentračných táborov, a tak prežil „lapačky na židov“.
Pánovi MUDr. Sternovi chcem poďakovať, že sa podujal na túto aktívnu a záslužnú prácu, aby študentom odovzdal cenné informácie, ktoré ich isto podnietili ku kritickému mysleniu a vzbudili zvedavosť preverovať si informácie a študovať. Všetky školy sú vďačné a oceňujú, ako sa k študentom priblížil.