Pred 75 rokmi sa na trase medzi koncentračným táborom Auschwitz-Birkenau a Žilinou odohral jeden z najdramatickejších príbehov novodobej histórie Slovenska. Dvaja slovenskí židia Alfréd Wetzler a Rudolf Vrba (vlastným menom Walter Rosenberg) utiekli zo smutne známeho koncentračného tábora pri Osvienčime.
V nedeľu 28. apríla uplynie presne 75 rokov od okamihu, kedy po strastiplnom úteku v židovskom starobinci v Žiline, ukončili Wetzler a Vrba výpoveď svojho svedectva a následne bola spísaná 32-stranová Správa, ktorá odkryla pravdu o továrni na smrť za ostnatými drôtmi koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau. Chceli zachrániť státisíce odsúdených na deportácie predovšetkým z Maďarska.
Nedovoľme zabudnúť na ich heroický útek a poďme si ich príbeh spoločne pripomenúť.
Učinkujúci:
Peter Švec, predseda slovenskej pobočky Medzinárodného kresťanského veľvyslanectva Jeruzalem (ICEJ Slovensko);
Ondrej Dostál, poslanec NR SR, Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika;
Katarína Hradská, historička, Historický ústav SAV;
Zuzana Kronerová, herečka slovenskej a českej divadelnej a filmovej scény; 1.januára 2018 ju prezident A. Kiska vyznamenal Radom Ľudovíta Štúra I. triedy;
Ľuba Lesná, Ľuba Lesná, publicistka, spisovateľka, osobná priateľka Táne Wetzlerovej, dcéry Alfréda Wetzlera;
Branislav Jobus, známy hudobník a autor kníh pre deti;
tvorcovia filmu „Kroky na hrane“;
Baruch Myers, bratislavský rabín;
Otto Šimko – priateľ s Rudolfom Vrbom, preživší holokaust, ktorý bojoval v povstaní;
Eva Mosnáková – preživšia holokaust, ktorá sa zaslúžila sa o ocenenie Ondreja Čaneckého. Ten na Slovensku ako prvý pomohol utečencom Wetzlerovi a Vrbovi.
Hlavným organizátorom podujatia je ICEJ Slovensko (slovenská pobočka Medzinárodného kresťanského veľvyslanectva Jeruzalem). Spoluorganizátormi podujatia sú Konzervatívny inštitút Milana Rastislava Štefánika, Židovská náboženská obec v Bratislave a Vrba Wetzler Memorial.