Autor: Laurina Driesse
Je to už viac ako mesiac, čo Izrael čelil najstrašnejšiemu teroristickému útoku vo svojej modernej histórii, ktorý zmenil zvyčajne radostný sviatok Simchat Tóra na desivý deň šoku a smútku. V nasledujúcich dňoch sa v celom národe rozhostil smútok spôsobený rozsahom útoku, ako aj odhodlanie prekonať túto krízu.
Správa o tomto teroristickom útoku vyvolala v domove pre preživších holokaustu vlny šoku, pretože na televíznych obrazovkách sa zrazu v priamom prenose objavili scény pripomínajúce nacistickú genocídu Židov.
Pre niektorých obyvateľov sa strach stal hmatateľným, zatiaľ čo iní, ktorí v mladosti slúžili v armáde alebo v policajných zložkách, prešli do obranného režimu, pripravení chrániť domov pred každou potenciálnou teroristickou hrozbou, ktorá by sa mohla vkradnúť do susedstva.
Tím ICEJ v Haife okamžite chodil od bytu k bytu a kontroloval obyvateľov, aby vedeli, čo majú robiť, keď zaznie raketová siréna, a ukazoval im, ako sa majú chrániť.
“ Dostali sme najrôznejšie inštrukcie, ktoré treba dodržiavať, a náš tím kontroloval ľudí a ubezpečoval ich, že majú pripravenú pohotovostnú tašku, pretože jednou z najdôležitejších vecí pre starších ľudí je mať pripravené lieky na dlhšie obdobie,“ podelila sa o svoje skúsenosti Yudit Setzová, riaditeľka pracovníkov ICEJ v domove v Haife.
Hoci má domov s opatrovateľskou službou niekoľko protibombových krytov, rozmiestnenie komunity je také, že väčšina obyvateľov, keď ich zastihne doma, sa do krytu nestihne dostať včas.
Skúmajú sa pretoi rôzne možnosti podzemných úkrytov v okolí, kam by naši obyvatelia mohli ísť na dlhší čas. Zakúpili sme tiež generátor a núdzové zásoby, matrace a ďalšie veci pre obyvateľov pre prípad, že by sa vojna s Hizballáhom na severe vyhrotila.
Našťastie nikto z našich kresťanských opatrovateľov neopustil krajinu, hoci mnohí boli otrasení a vystrašení, keď počuli o vraždách a únosoch priateľov, ktorí pracovali so staršími ľuďmi v blízkosti pásma Gazy.
Snažíme sa povzbudzovať ľudí, ktorí prežili holokaust a sú v našej starostlivosti, a chceme im poskytnúť niekoľko praktických nástrojov na zvládanie vypätých vojnových situácií.
Naši zamestnanci ICEJ v Haife sa nedávno zúčastnili na dvoch rôznych seminároch – jeden poskytoval praktické návody na prvú pomoc v takýchto situáciách a druhý sa venoval tomu, ako sa vyrovnať s traumou vo vlastnom živote a ako pomôcť iným. Obaja boli veľmi užitoční a úspešní.
Napriek ťažkostiam však život pokračuje v rámci možností v rovnakej rutine. Spoločne sa stravujú, pravidelne sa koná gymnastika a fyzioterapia a obyvatelia denne prijímajú návštevy.
„Sú to ťažké a emotívne dni,“ povedala Yudit. „Nielenže udalosti zo 7. októbra zanechali našich obyvateľov v šoku, ale aj nenávisť voči Židom a Izraelu, ktorú vidia zobrazovať v médiách v tých najškaredších podobách na celom Západe, ich privádza do zúfalstva a depresie.“
Preto posolstvo, ktoré na rôznych podujatiach organizovaných tímom ICEJ pre obyvateľov zaznelo hlasno a jasne, bolo nasledovné: „Nie ste sami! Mnohí kresťania na celom svete stoja pri Izraeli v každodenných modlitbách a akciách a predovšetkým Boh Izraela je so svojím ľudom a nikdy nedrieme ani nespí.“ To ľudí veľmi povzbudilo. Jeden z našich obyvateľov povedal: „Bolo to najlepšie stretnutie, aké sme mali! Tak mi to pomohlo odvrátiť myšlienky od všetkých ťažkých vecí, ktoré sa dejú, a obrátiť ich na niečo pozitívne a povznášajúce.“
Prosíme vás, aby ste v tomto náročnom období mysleli na zamestnancov a obyvateľov nášho domova pre tých, ktorí prežili holokaust, a modlili sa za ich ochranu.
Vážime si vašu neustálu podporu pre HAIFA HOME, ktorý poskytuje špeciálnu starostlivosť týmto vzácnym ľuďom. Ak by ste chceli prispieť na podporu našej práce v oblasti starostlivosti o osoby, ktoré prežili holokaust, prejdite na stránku: https://www.icej.sk/haifa-home/
Zdroj: icej.org