Americký prezident Donald Trump oficiálne uznal izraelskú suverenitu nad Golanskými výšinami a povedal, že tento posun americkej politiky, umožní Izraelu brániť sa pred regionálnymi hrozbami.
„Bol to dlhý proces,“ povedal Trump v Bielom dome, po boku premiéra Benjamina Netanjahua, pritom ako podpisoval vyhlásenie. Izrael zabral Golanské výšiny zo Sýrie v šesťdňovej vojne v roku 1967 a rozšíril izraelské právo na územie v roku 1981, čo je krok, ktorý sa rovná anexii. Spojené štáty a medzinárodné spoločenstvo ho však dlho považovali za sýrske územie pod izraelskou okupáciou. Náhorná plošina leží pozdĺž strategickej oblasti na hranici medzi Izraelom a Sýriou.
Podľa textu vyhlásenia, „akákoľvek budúca mierová dohoda v regióne musí zohľadňovať potrebu Izraela chrániť sa pred Sýriou a inými regionálnymi hrozbami. Na základe týchto okolností je preto vhodné uznať izraelskú suverenitu nad Golanskými výšinami. “\ Trump
Americký prezident, ktorý neskôr vystúpil v Oválnej pracovni tiež povedal, že túto problematiku roky študoval a „povedal by som, že to už malo byť vykonané mnohými prezidentmi. Ale z nejakého dôvodu to neurobili a som veľmi poctený, že som to urobil ja.“
Netanjahu poďakoval Trumpovi za historické uznanie Golanských výšin a za jeho „neuveriteľnú podporu“. „Izrael nikdy nemal lepšieho priateľa, ako vy,“ povedal Netanyahu Trumpovi. „Horská plošina pozdĺž sýrskej hranice je neoceniteľná pre sebaobranu Izraela a toto historické rozhodnutie má všetkých Izraelčanov hlboký význam. Vyhlásenie prichádza v čase, keď sú Golany pre našu bezpečnosť dôležitejšie ako kedykoľvek predtým, lebo Irán sa snaží založiť základňu v Sýrii, aby zaútočil na Izrael..“ pokračoval Netanjahu.
Prišiel na návštevu do Washingtonu na podujatie AIPAC, ale skrátil svoju návštevu potom, čo raketa vystrelená z pásma Gazy, kontrolovaného Hamasom, zasiahla dom severne od Tel Avivu, pričom zranila sedem Izraelcov a zvýšila očakávanie eskalácie nepriateľských akcií. A tak sa po stretnutí v Bielom dome Netanjahu vrátil do Izraela.
Pre FOX Business Trump uviedol, že o izraelskej suverenite na Golanských výšinách rozmýšľal už dlhý čas. „Pre každého prezidenta to bolo veľmi ťažké rozhodnutie. Žiadny prezident to neurobil. Je to veľmi podobné presunu veľvyslanectva do Jeruzalema. Všetci hovorili o Jeruzaleme a presune veľvyslanectva do Jeruzalema. Všetci viedli kampane, ale nikdy to neurobili a ja nechápem prečo. Tiež som o ňom viedol kampaň a keď som bol zvolený, zaplavili ma telefonáty z celého sveta – hlavne od vodcov, a tí hovorili: „nerobte to, nerobte to!“ Ale ja som to urobil a je to hotové,“ pokračoval Trump. „Golanské výšiny sú to isté. Je to o suverenite, je to o bezpečnosti a je to o bezpečnosti tohto regiónu,“ zdôraznil.
Na otázku, či má tento jeho ťah niečo společné so znovuzvolením premiéra Benjamina Netanjahua, Trump odpovedal: „O tom nemám poňatia. Počul som, že si vedie dobre. Ale tá druhá strana, ktorá ide proti nemu, nech už je to ktokoľvek, bude z toho, čo som práve urobil, mať prospech práve tak.“
Potom čo vo štvrtok 21.marca 2019, americký prezident na svojom tweeterovom účte napísal, „Po 52 rokoch je na čase, aby Spojené štáty uznaly absolútnu izraelskú suverenitu nad Golanskými výšinami, ktoré majú pre štát Izrael a stabilitu v regióne zásadný strategický a bezpečnostný význam!“, na společnej tlačovej konferencii s americkým ministrom zahraničia Mikeom Pompeom v Jeruzaleme, nazval Benjamin Netanjahu toto Trumpovo vyjadrenie „Purimským zázrakom“.
Zdroj: Times of Israel / Israel.cz