Vzdušný priestor Izraela, využíva k cestovaniu medzi tromi svetadielmi viac než miliarda vtákov. Za štyridsať rokov existencie Izraela spôsobili kolízie lietadiel a týchto vtákov, škody za stovky milionárov dolárov. Počiatkom 80.rokov, štát s najväčšou vzdušnou silou v regióne nemal potuchy, ako tento „vtáči problém“ riešiť. Vedenie armády sa zmierilo so stratou lietadiel aj ľudí.
Vtedy prišiel Josi Lešem, poprední ornitológ, s prevratným nápadom: zistiť, aké trasy vtáci pri migrácii používajú a vyhnúť sa im. Niekoľkoročné mimoriadne úsilie tohto muža a jeho tímu, nakoniec prinieslo v roku 1987 svoje ovocie. Program prevencie kolízie vtákov s lietadlami. Pomocou dobrovoľných pozorovateľov, radarov, motorových klzákov a dronov, vytvoril Josi Lešem presnú mapu pohybu viac ako miliardy vtákov, ktorí nad Izraelom každý rok preletia. Resp. dve mapy – jednu pre jesennú migráciu a druhú pre jarnú. Určil nielen ich trasy, ale stanovil aj časy kedy vtáčie hejná cez Izrael lietajú.
Na základe toho bol vytvorený harmonogram, ktorý zakazoval pilotom lietať v zónach s nadmerným výskytom vtákov, počas týchto migračných období. Zrážky vtákov a lietadiel sa tak znížili o 76%.