Rozširovanie izraelského územia v Judsku a Samárii
Situácia ohľadom izraelskej vlády sa konečne stabilizovala a na národnej aj medzinárodnej úrovni sa rozprúdila debata o tom, či by mal Izrael „anektovať“ časti Judska a Samárie za podmienok Trumpovho mierového plánu. Zatiaľ čo sa na túto tému rozvíja diskusia, Medzinárodné kresťanské veľvyslanectvo Jeruzalem zostáva pri rešpektovaní izraelskej demokracie a práva Izraelitov rozhodovať o záležitostiach národného významu. Avšak uvedomujeme si, že nie každý prisúdi Izraelu rovnaký rešpekt, a tak stojíme za historickým právom Izraela na zmieňované územie a uznávame jeho právo na vykonanie tohto rozhodnutia bez zásahov, tlaku, či vyhrážok zvonku.
Pojem „anexia“ je v tomto prípade vlastne nesprávnym pomenovaním, keďže má označovať násilné pripojenie územia cudzieho štátu. Lenže v tomto prípade mal Izrael legitímne historické právo a nárok na Judsko a Samáriu dokonca ešte predtým, ako ich získal v sebaobrannom akte v roku 1967. Otázka, pred ktorou stojí Izrael jednoducho spočíva v tom, či má plne uplatniť suverenitu rozšírením platnosti svojich zákonov aj na tieto územia. Izraelský nárok na Judsko a Samáriu je v podstate z právneho pohľadu rovnako platný ako zvrchovaný nárok Libanonu, Sýrie a Iraku na ich vlastné územie, keďže pochádzajú z rovnakého zdroja. Teda, že tí istí tvorcovia rozhodnutí rozhodovali v rovnakých zásadných protokoloch pri uznávaní spätných nárokov na územia jednotlivých krajín, pričom to bolo založené na jednotných právnych princípoch.
Vo svojej podstate, suverenita tiež zahŕňa právo vzdať sa územia a izraelský ľud sa teraz musí rozhodnúť, či plne uplatní svoje právo na určité územia Judska a Samárie a pre udržanie mieru prenechá ostatné oblasti svojim palestínskym rivalom. Je zarmucujúce, že predošlé pokusy Izraela dosiahnuť mier prepustením sporných území Palestíncom sa stretli s odmietnutím, násilím a krviprelievaním.
Trumpov plán reprezentuje jasný odklon od neúspešných mierových snáh z minulosti. Dramaticky mení trend uplynulých desaťročí, pričom medzinárodné spoločenstvo pomaly ustupuje v prospech práv Izraela bez požiadaviek na vzdanie sa Palestínskych území. Tento plán taktiež po prvýkrát otestuje skutočné zámery palestínskych autorít.
Zatiaľ čo má mierový plán veľa výhod pre Izrael, taktiež vyžaduje bolestivé ústupky a zahŕňa značný bezpečnostný risk. Je množstvo iných faktorov, ktoré je potrebné zobrať do úvahy, ako napríklad dopady v regióne a šance na znovuzvolenie prezidenta Trumpa. No tieto rozhodnutia sú na občanoch Izraela a vedenie a členovia pobočiek ICEJ po celom svete budú za nimi stáť v zodpovednej role oddaných priateľov a podporovateľov bez ohľadu na výsledok.
Dr. Jürgen Bühler
Prezident ICEJ