Drahí priatelia a modlitební partneri,
dnes večer sa začína Yom Kippur – najsvätejší deň v židovskom kalendári. V celom Izraeli sa ulice vyprázdnia a naplnia bielou farbou, pretože židovskí muži, ženy a deti si pri tejto príležitosti slávnostne oblečú biele odevy.
Yom Kippur alebo Deň zmierenia je dňom pôstu, pokánia a hlbokého zamyslenia. Je to čas, keď prosíme Boha o odpustenie a hľadáme zmierenie s tými, ktorým sme ublížili. Hebrejské slovo pre pokánie, תשובה (tešuva), doslova znamená „návrat domov k Božej podstate, ktorú nám dal“ alebo „obrátiť sa späť“. Koreň slova, שוב (šuv), znamená „obrátiť sa“ alebo „vrátiť sa“ a nesie silný význam odvrátenia sa od hriechu. Aký hlboký spôsob, ako začať nový rok – s čistým srdcom a novým štítom.
Kniha Levitikus poskytuje vhľad na význam a slávenie sviatku Yom Kippur: „Toto nech vám je večným ustanovením: Desiaty deň siedmeho mesiaca budete sa kajať a nebudete konať nijakú prácu, a to ani domorodec ani cudzinec, ktorý sa zdržuje medzi vami. Lebo v tento deň sa vykoná za vás obrad zmierenia, aby vás očistil; čistí budete pred Hospodinom od všetkých svojich hriechov. Je to pre vás veľký deň sviatočného odpočinku, a vy sa musíte kajať; to je večné ustanovenie. “ (3. Mojžišova 16,29-31)
Tento rok, biblický dátum sviatku Yom Kippur – 10. deň 7. mesiaca – má zrejme vo svetle brutálneho masakru zo 7.10. minulého roka ďalší význam. Akoby Boh hovoril priamo k tomuto národu a vyzýval ho, aby nielen hľadal odpustenie, ale ho aj ponúkol. Yom Kippur je dňom, keď treba otočiť stránku a začať odznova. Najmä tento rok je to deň, ktorý vyzýva na uzdravenie – očistenie rán a ťažkých spomienok, ktoré si nesú z hrozných činov, ktoré sa stali mnohým v mestách a kibucoch pozdĺž hranice s Gazou minulý rok.
Pre kresťanov má veľký význam aj to, že Deň zmierenia nie je len starozákonnou tradíciou, ale predzvesťou konečného zmierenia prostredníctvom Mesiáša Ješuu. On je naplnením toho, na čo poukazuje Yom Kippur – dokonalé zmierenie za naše hriechy, „raz obetovaný za hriechy mnohých“ (Žid 9, 28). V ňom nachádzame uzdravenie našich najhlbších bolestí.
Ješua je teraz naším veľkňazom, ktorý je nám prístupný každý deň, nielen v jeden sviatočný deň. Vďaka Nemu môžeme smelo predstúpiť pred trón milosti (Žid 4, 16), pretože vieme, že sa nám dostane milosrdenstva a pomoci v čase, keď to potrebujeme.
Keď vstupujeme do tohto posvätného Dňa zmierenia, do tohto „času obrátenia“, nech sa nielen naše hriechy zmenia zo šarlátových na snehobiele, ale nech sa náš smútok zmení na radosť a náš smútok na tanec. Nech Izrael nájde uzdravenie a obnovu. A my všetci nech zakúsime očisťujúcu Božiu milosť.
V Jeho vykupiteľskej láske!
David Parsons
Senior viceprezident a hovorca ICEJ