Osvienčim, Poľsko, 14. júla 2019 – Už šiesty rok po sebe sa desiatky ľudí vydávajú na trasu medzi Auschwitzom pri Poľskom Osvienčime a Žilinou na Slovensku, aby si počas týždeň trvajúceho pešieho pochodu pripomenuli heroický výkon Alfreda Wetzlera a Rudolfa Vrbu (Walera Rosenberga). Tento rok uplynulo okrúhlych 75 rokov od úteku týchto dvoch slovenských židov z nacistickej továrne na smrť pri Osvienčime do Žiliny a spísania ich 32stranovej Správy popisujúcej hrôzy tohto koncentračného tábora na juhu Poľska.
Podujatie pod názvom Vrba Wetzler Memorial (VWM) od jeho štartu organizujú pobočky Medzinárodného kresťanského veľvyslanectva Jeruzalem (ICEJ) v Česku a na Slovensku v spolupráci s Fedorom Gálom. Partnerom projektu je Nadácia Milana Šimečku a o.z. Stanica Žilina-Záriečie.
Prvý tohtoročný pochod začína v nedeľu 14. júla stretnutím viac ako 40 jeho účastníkov v Osvienčime. Niektorí z nich absolvujú celodennú prehliadku smutne známeho koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau. Samotný peší pochod začína v pondelok 15. júla. Ten do soboty kopíruje zhruba 130 km dlhú trasu dvoch slovenských židovských väzňov Wetzlera z Trnavy a Vrbu z Topolčian, po ktorej v apríli 1944 za nesmierne riskantných okolností úspešne ušli z koncentračného tábora na Slovensko. Najprv do Skalitého, neskôr vlakom do Žiliny.
Ďalší tohtoročný pochod, s identickým programom, začne v nedeľu 4.augusta, respektíve v pondelok 5. augusta. Už v tejto chvíli je naň nahlásených viac ako 50 účastníkov prevažne zo Slovenska a Čiech. Obe skupiny budú putovať od pondelka po rovnakej trase z väčšej časti po území Poľska smerom ku hranici so Slovenskom. Trasa pochodov je vytýčená podľa opisov úteku v dvoch knihách samostatne napísaných Wetzlerom a Vrbom.
V sobotu 20. júla, respektíve 10. augusta sa účastníci pochodov okolo 9.00 ráno presunú na poľsko-slovenskú hranicu zo strany obce Zwardoň. Tam bude spoločné stretnutie pri pamätníku úteku Wetzlera a Vrbu vytvoreného slovenským sochárom Ferom Guldanom, ktorý tam osobne osadil pri prvom pochode v roku 2014. Neskôr peší pochod zostúpi do obce Skalité. Účastníci oboch pochodov, júlového aj augustového, majú v pláne okolo 12.00 malú zastávku na cintoríne (za riekami), kde je hrob manželov Čaneckých. Ondrej Čanecký je jedinou podľa mena známou osobou z tých, ktoré na ceste úteku Vrbovi a Wetzlerovi pomohli. Z Kysúc sa pochod už vlakom, podobne ako kedysi Wetzler s Vrbom, presunie do Žiliny, kde okolo 15.00 na Hollého ulici navštívia bývalý židovský starobinec a autentické podpivničené priestory, kde dvaja hrdinovia napísali správu o skutočnom cieli deportácií židov, ktorým bolo masové vyvražďovanie.
Záver pochodu bude v Novej synagóge v Žiline v sobotu 20. júla, respektíve 10. augusta, od 18.00. Okrem príhovorov hostí bude moderovaný rozhovor s účastníkmi pochodu. Večer v Synagóge je prístupný verejnosti.
Časti programu pochodov zaujímavé pre médiá v sobotu 20. júla, respektíve v sobotu 10. augusta 2019:
9.00 – poľsko-slovenská hranica nad obcou Zwardoň, pamätník Vrba-Wetzler Memorial
12.00 – cintorín Skalité (za riekami), zapálenie sviečok a položenie kamienkov na hrob Andreja Čaneckého
18.00 – Nová synagóga v Žiline, záverečný program
Peter Švec – predseda ICEJ Slovensko, peter.svec@icej.sk